Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów Pyskowice

Ty42-24 w filmie Agnieszki Holland „Gareth Jones”

Ty42-24 wystylizowany na rosyjską lokomotywę nocuje na bocznicy zakładów Protor S.A. przed planem filmowym "Gareth Jones"

Parowóz wystylizowany na rosyjską lokomotywę nocuje na bocznicy zakładów Protor S.A.

Druga połowa lutego, to kilka dni wzmożonej pracy w przygotowaniu naszego parowozu Ty42-24 do planu zdjęciowego. Maszyna musiała mieć przerwany sen zimowy, by mogła uczestniczyć w produkcji filmu w reżyserii Agnieszki Holland „Gareth Jones”.

Film jest oparty na faktach autentycznych, który opowiada o losie walijskiego dziennikarza, który jako pierwszy nagłośnił w zachodniej prasie dramat wielkiego głodu na Ukrainie w 1933 roku, na skutek którego, zmarło wiele milionów ludzi. Jones oskarżał stalinowskie władze za ten dramat, który toczył się na Ukrainie, przypłacił życiem, a dokładnie został zamordowany przez najprawdopodobniej NKWD, mając wówczas niespełna 30 lat.

Kolejowe sceny do filmu były kręcone na szlaku Kolei Piaskowej z Kotlarni do Pyskowic, w Taciszowie oraz na moście nad kanałem gliwickim, na którym na potrzeby filmu wybudowano przejście graniczne pomiędzy Polską, a Związkiem Radzieckim. Parowóz wraz z przybyłymi z Wrocławia wagonami osobowymi Bi przyjechał z Łabęd przez Gliwice-Knurów-Kotlarnię, aż do Dzierżna do firmy PROTOR, gdzie nocował skład. Pociąg został przygotowany do filmowej roli, gdzie na wagonach pojawiły się radzieckie napisy, a sam parowóz otrzymał fikcyjne oznaczenie SO17-2245 i czerwoną gwiazdę na dymnicy. (JK)

Krótka fotorelacja z transportu oraz planu filmowego (Marcina Jalowskiego, Kamila Melicha, Krzysztofa Jakubiny i Piotra Mroza)


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *