Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów Pyskowice

Wagony 206S i 220S dołączyły do kolekcji TOZKiOS Pyskowice!

Kolejnymi ciekawymi wagonami które udało się nam pozyskać do naszej kolekcji są wagony niegdyś licznej serii Ucs typu 206S i 220S. Wagony te służą do przewozu materiałów sypkich (cement, wapno, popioły itp.) Wagony tych serii obecnie ustąpiły miejsca w przewozach na rzecz wagonów czteroosiowych o większej pojemności przewożonego towaru.

Wagony typu 206S posiadają ostoję która spoczywa na dwóch zestawach kołowych poprzez resory piórowe. Na ostoi znajdują się 3 zbiorniki na materiały sypkie. Załadunek odbywa się z góry grawitacyjnie, rozładunek przez boczne króćce spustowe pod ciśnieniem 0,3 MPa – powietrze spulchnia ładunek poprzez wypływ otworami sita znajdującymi się na dole zbiornika. Wagon ten został skonstruowany w Zaodrzańskich Zakładach Przemysłu Metalowego w Zielonej Górze, budowany seriami przez ZNTK Wrocław w latach 1966-1980. Pierwotnie był oznaczony serią Us.

Wagony typu 220S posiadają ostoję która spoczywa na dwóch zestawach kołowych poprzez resory piórowe. Na ostoi znajdują się 2 zbiorniki na materiały sypkie. Załadunek odbywa się z góry grawitacyjnie, rozładunek przez boczne króćce spustowe pod ciśnieniem 0,3 MPa – powietrze spulchnia ładunek poprzez wypływ otworami sita znajdującymi się na dole zbiornika. Wagon ten został skonstruowany w Zaodrzańskich Zakładach Przemysłu Metalowego w Zielonej Górze, budowany seriami przez ZNTK Wrocław w latach 1972-1978. Pierwotnie był oznaczony serią Us.

Przekazane nam wagony zostały wyprodukowane 206S w roku 1980 i 220S w roku 1974. Są bardzo dobrze zachowane i w pełni kompletne, co ułatwi ich przywrócenie do ruchu jako czynnych eksponatów w pociągach okazjonalnych.
Dziękujemy bardzo naszemu darczyńcy firmie CEMET S.A. za przekazanie nam powyższych wagonów oraz przygotowanie ich do transportu w składzie pociągu.  Dziękujemy także firmie SKPL Cargo za dołączenie wagonów do lokomotywy która przywiozła je z Sitkówki Nowiny do Pyskowic.

Poniżej krótka relacja zdjęciowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *