Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów Pyskowice

Obchody 100-lecia FABLOK-u w Chrzanowie

Stowarzyszenie „Stacja Chrzanów” jako organizator, chcący upamiętnić 100-lecie Pierwszej Fabryki Lokomotyw „FABLOK” w Chrzanowie, 19.05.2019 została zorganizowana wystawa poświęcona okresowi świetności zakładu. Niestety obecnie zakładu fizycznie niema, część potężnych hal zostało wyburzonych, jest iskierka nadziei, na przywrócenie tego zakładu, ale jak wiadomo nie w takiej formie potężnego zakładu jak kiedyś. Podczas trwania wystawy można było spotkać, emerytowanych pracowników ówczesnego FABLOK-u, którzy bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat zakładu, ale zarazem, mieli żal, że tego zakładu już niema.

Na wystawie można było zobaczyć monografie z lat 40 i 50 ubiegłego wieku, ale również fizycznie zobaczyć lokomotywy spalinowe, które były tutaj kiedyś produkowane m.in. SM30-211, która na co dzień stacjonuje w zaprzyjaźnionym Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce, SM42-1006, która również wspomaga organizację pociągów retro w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce, lokomotywa jest pomalowana w kolory oliwkowe, SM42-742,  przywrócone zostały oryginalne barwy (malowanie) lokomotywy, SM31-071 świeżo po naprawie i przywróconym malowaniu.

Największą atrakcją, był nasz parowóz Ty42-24, który również został wyprodukowany w FABLOK-u, poprowadził 5 par pociągów wraz z naszymi wagonami 94A – 8535, 8542, 8543. Pociągi retro kursowały Chrzanów-Libiąż-Chrzanów, frekwencja i chętnych chcących przejechać się takim pociągiem była większa niż możliwości wagonów.

Przerzut z Łabęd do Chrzanowa i z powrotem naszego składu był realizowany przy pomocy  lokomotywy EU07-041, po godzinie 07:00 wyruszyliśmy do Chrzanowa, wróciliśmy do domów 20.05.2019 meldując się o 01:45 w Łabędach.

PS. Miło było zobaczyć znajomą twarz, ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, pozdrowienia i do zobaczenia w Chabówce 20-21 lipca.

Chcielibyśmy podziękować przede wszystkim naszym wolontariuszom, którzy przez cały tydzień ostro pracowali i przygotowywali parowóz jak i wagony. Chcemy również podziękować za zaufanie i zaproszenie Stowarzyszeniu „Stacja Chrzanów”, PKP Cargo zakład Południowy za bezpieczne transporty naszego składu i wszystkim którzy przyczynili się do realizacji i bezpiecznego poprowadzenia pociągów przez cały weekend.

Pomimo wielkiego zmęczenia jesteśmy bardzo zadowoleni i szczęśliwi, że mogliśmy wziąć udział w tych obchodach.

Serdeczne podziękowania dla firmy SKPL za umożliwienie realizacji pociągów.

SKPL

Dziękujemy za pomoc i współpracę.

Zarząd TOZKiOS Pyskowice

(PM)

Krótka fotorelacja (zdjęcia autorstwa Piotr Mróz)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *