Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów Pyskowice

Terminal kontenerowy Gliwice

TKp 4422 w Gliwickim Porcie! TOZKiOS Pyskowice miało wielką przyjemność mając możliwość wprowadzić pierwszy pociąg na teren terminalu kontenerowego w Gliwicach.

14 września 2007 roku w odpowiedzi na zaproszenie Przedsiębiorstwa Transportu Kolejowego Holding S.A. z Zabrza parowóz TKp 4422 brał udział w uroczystym otwarciu terminalu kontenerowego w porcie rzecznym w Gliwicach. Terminal został zbudowany w ciągu zaledwie 5 miesięcy i zajmuje łączną powierzchnię 30 000 metrów kwadratowych.
Na terenie terminalu znajdują się dwa tory o długości 620 metrów każdy. Natomiast do załadunku i rozładunku pociągów przeznaczone są dwa nowoczesne pojazdy typu Kalmar DRF 400-450.

Impreza rozpoczęła się w godzinach popołudniowych. Po pierwszych przemówieniach licznie zgromadzeni przedstawiciele firm i miast Gliwic oraz Zabrza stali się świadkami uroczystego przecięcia wstęgi przez pierwszy pociąg wjeżdżający na teren terminalu, prowadzony … parowozem! Parowóz TKp 4422 wraz ze składem siedmiu platform pod załadunek kontenerów wjechał na teren terminalu uroczyście przerywając wstęgę. Po odjechaniu od składu rozpoczął się załadunek pociągu kontenerami znajdującymi się na nabrzeżu. „Kalmar” rozpoczął załadunek pociągu kilkoma kontenerami demonstrując możliwości pojazdu. Po zakończeniu załadunku do wagonów dojechała lokomotywa spalinowa PTK Zabrze – TEM2-185 i po chwili wyjechała z pociągiem w stronę Gliwic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *