Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów Pyskowice

TKp 4422 na KWK Julian

4 lipca 2007 roku przy współpracy PTK Holding S.A., SSiOZK w Piekarach Śląskich i TOZKiOS Pyskowice zorganizowana została impreza z czynnym parowozem TKp 4422 na terenie Kopalni Węgla Kamiennego „Julian” w Piekarach Śląskich z okazji obchodów Dni Piekar Śląskich.

Parowóz z Pyskowic do Piekar trafił dzięki uprzejmości już dobrze znanej z pomocy Towarzystwu firmie PTK Holding S.A., która to w piątek oddelegowała po „Śląsk”  lokomotywę spalinową BR232-010. Nadzwyczajny skład wyjechał w godzinach  wieczornych po drodze stając w lokomotywowni Zabrze Rokitnica, gdzie został  uzupełniony zapas wody po czym pociąg znów znalazł się na szlaku. We wczesnych godzinach rannych po nawęgleniu i nawodnieniu w sobotę czekał już na zwiedzających na terenie KWK Julian. Firma PTK na terenie kopalni wystawiła kilka lokomotyw spalinowych różnych serii m.in.: BR232-010, TEM2-185, M62-1241, T448p-151 oraz kilka innych, które również były udostępnione zwiedzającym uatrakcyjniając imprezę.

Impreza rozpoczęła się punktualnie o godzinie 9:00. Pracownicy ochrony wprowadzali ku własnemu zdziwieniu licznie przybyłych pierwszych zwiedzających. Parowóz wielokrotnie przejeżdżał po torze ustawiając się do zdjęć i umożliwiając zwiedzającym jego dokładne obejrzenie. Niestety impreza szybko dobiegała ku końcowi. Zostały uzupełnione zapasy węgla i wody po czym parowóz na haku TEM2-185 PTKu wyruszył w drogę do Pyskowic. Maszyna przebyła bisko 100 km po szlakach Górnego Śląska i spisywał się rewelacyjnie nie sprawiając żadnych kłopotów.

Impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wspomagające ją firmy. Dziękujemy firmie PTK Holding S.A. z Zabrza za nieodpłatny transport parowozu w obie strony oraz wystawienie swojego taboru i umożliwienie jego oglądania zwiedzającym. Dziękujemy Kompani Węglowej S.A.oraz Kopalni Węgla Kamiennego „Julian” w Piekarach Śląskich – Zakładowi Górniczemu Piekary za sponsoring węgla, bez którego parowóz nie mógłby być pod parą, organizację imprezy oraz ciepłe przyjęcie na terenie kopalni. Mamy nadzieję, że kolejne imprezy ze skromnym gronem przedstawicieli trakcji parowej w Polsce, będą podobnie jak ta, mogły zostać wpisane do udanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *