Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów Pyskowice

Ty42-24 na planie filmowym!

W październiku 2014 roku na terenie dawnej MD Jaworzyna Śląska, czyli obecnym Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej kręcono sceny do filmu „Persona non grata”. Na tą okazję 10 października do Jaworzyny wyruszył parowóz Ty42-24 z wagonem 94A, który to miał brać udział w zdjęciach.

Lokomotywa w drogę wyruszyła o własnych siłach, aby przez Kędzierzyn – Racławice Śląskiej – Nysę dotrzeć do Jaworzyny Śląskiej. Podczas drogi parowóz dobierał raz wody w Racławicach, a drugi dłuższy postój zaplanowano w Nysie. Tam właśnie w ostatnich dniach pod pretekstem remontu rozpoczęło się cięcie na złom parowozów Ty2-140 i Ty2-1176. Bulwersująca sytuacja doprowadziła do ciekawego spotkania, bowiem jeszcze kilka lat temu Ty42-24 wyglądał równie niekorzystnie, jak przedmiotowe maszyny. Dziś cieszy oko i porusza się o własnych siłach!

Niecodzienne spotkanie było dobrą okazją do spotkania z opolskim Konserwatorem Zabytków, kolegów z Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu i naturalnie TOZKiOS Pyskowice. Wymieniono poglądy i podjęto działania związane z ratowaniem maszyn oraz uchronieniem kolejnych przed analogiczną sytuacją.

Pociąg specjalny wyruszył w dalszą drogę już po zmroku. W Jaworzynie lokomotywa ucharakteryzowana na potrzeby filmu z należytą powagą prezentowała się na filmowych ujęciach. Miejmy nadzieję, że już niebawem zobaczymy naszego rodzynka na dużym ekranie! Na chwilę obecną kilka zdjęć z planu filmowego.


Kilka słów o filmie…

Film opowiada opartą na faktach historie japońskiego dyplomaty Chiune Sugihary, który zasłyną z pomocy udzielanej żydom podczas II Wojny Światowej. Będąc konsulem wystawiał fałszywe wizy, dzięki czemu nazywany był Japońskim Schindlerem. Sceny do filmu kręcone były na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, gdzie parowóz odgrywał lokomotywę kolei mandżurskich uprowadzaną z parowozowni. W scenie tej ucieczkę uniemożliwia jaworzyński parowóz TKt48-18.

Film realizowano na zlecenie CINE BAZAR Japan, przez Akson Studio – wiodącego na rynku polskim producenta filmowego. W produkcji „Persona non grata” występują zarówno aktorzy japońscy, polscy, ale także artyści z Francji i Rosji. Na planie można było spotkać między innymi Agnieszkę Grochowską i Borysa Szyca. W obsadzie znaleźli się też Anna Grycewicz, Zbigniew Zamachowski, Michał Żurawski, Maciej Zakościelny oraz Cezary Łukaszewicz. W główną rolę wcielił się japoński aktor – Toshiaki Karasawa.

Dziękujemy panom: Grzegorzowi Radlińskiemu oraz Adamowi Sawickiemu za udostępnienie swoich zdjęć do naszego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *