Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów Pyskowice

Z kart historii TOZKiOS o Wolsztynie podczas parady parowozów

Ze względu na epidemię jaka panuje w Polsce ale również na całym świecie, niestety odwołano XXVII Paradę Parowozów w Wolsztynie, która była zaplanowana na dzień 02.05.2020. W tym miejscu warto jednak trochę powspominać nasze udziały w Paradach, a zarazem warto również wspomnieć, o ogromnym wkładzie członków stowarzyszenia na rzecz parowozu TKh05353. Ale zacznijmy od początku.

Ty42-24 w trakcie przejazdu (foto Adam Sawicki)

Ty42-24 w trakcie przejazdu (foto Adam Sawicki)

Nasza przygoda z Paradami Parowozów w Wolsztynie zaczęła się w roku 2014 i był to premierowy pokaz w trakcie Parady, ponieważ nie cały rok wcześniej nasz parowóz Ty42-24 został przywrócony do pełnej sprawności.

Ty42-24 w trakcie obracania w Lesznie (foto Piotr Mróz)

Ty42-24 w trakcie obracania w Lesznie (foto Piotr Mróz)

Kolejna raz nasz parowóz pojawił się w 2016 roku, przyjechał wraz z świeżo naprawionym w Chabówce parowozem Pt47-65.

Digital StillCamera

Warto też zaznaczyć, o parowozie TKh05353, który ja osobiście miałem zaszczyt opiekować się nim do czerwca 2013, a z którym przeżyłem piękne dwa wyjazdy na Paradę Parowozów w Wolsztynie w latach 2012 i 2013. Po chwilowej ciszy parowozem opiekuje się Stowarzyszenie KSK z Wrocławia po dzień dzisiejszy. Jednak gdyby nie ogromny wkład członków naszego stowarzyszenie, nikt by nie słyszał, ani nie miał okazji go ponownie zobaczyć pod parą. Parowóz wrócił do pełnej sprawności w 2009 roku,  w zakładzie w Dzierżnie, gdzie 4 lata później w tym samym zakładzie nasz parowóz został przywrócony do ruchu. Smaczku dodają wyżej wstawione zdjęcia, kiedy to TKh05353, ciągnie Ty42-24, w celu obrócenia na trójkącie przy Dramie.

Zachęcamy do wspierania takich organizacji jak my.

(Piotr Mróz)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *