Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów Pyskowice

Z kart historii TOZKiOS o Wolsztynie podczas parady parowozów

Ze względu na epidemię jaka panuje w Polsce ale również na całym świecie, niestety odwołano XXVII Paradę Parowozów w Wolsztynie, która była zaplanowana na dzień 02.05.2020. W tym miejscu warto jednak trochę powspominać nasze udziały w Paradach, a zarazem warto również wspomnieć, o ogromnym wkładzie członków stowarzyszenia na rzecz parowozu TKh05353. Ale zacznijmy od początku.

Ty42-24 w trakcie przejazdu (foto Adam Sawicki)

Ty42-24 w trakcie przejazdu (foto Adam Sawicki)

Nasza przygoda z Paradami Parowozów w Wolsztynie zaczęła się w roku 2014 i był to premierowy pokaz w trakcie Parady, ponieważ nie cały rok wcześniej nasz parowóz Ty42-24 został przywrócony do pełnej sprawności.

Ty42-24 w trakcie obracania w Lesznie (foto Piotr Mróz)

Ty42-24 w trakcie obracania w Lesznie (foto Piotr Mróz)

Kolejna raz nasz parowóz pojawił się w 2016 roku, przyjechał wraz z świeżo naprawionym w Chabówce parowozem Pt47-65.

Digital StillCamera

Warto też zaznaczyć, o parowozie TKh05353, który ja osobiście miałem zaszczyt opiekować się nim do czerwca 2013, a z którym przeżyłem piękne dwa wyjazdy na Paradę Parowozów w Wolsztynie w latach 2012 i 2013. Po chwilowej ciszy parowozem opiekuje się Stowarzyszenie KSK z Wrocławia po dzień dzisiejszy. Jednak gdyby nie ogromny wkład członków naszego stowarzyszenie, nikt by nie słyszał, ani nie miał okazji go ponownie zobaczyć pod parą. Parowóz wrócił do pełnej sprawności w 2009 roku,  w zakładzie w Dzierżnie, gdzie 4 lata później w tym samym zakładzie nasz parowóz został przywrócony do ruchu. Smaczku dodają wyżej wstawione zdjęcia, kiedy to TKh05353, ciągnie Ty42-24, w celu obrócenia na trójkącie przy Dramie.

Zachęcamy do wspierania takich organizacji jak my.

(Piotr Mróz)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *