Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów Pyskowice

Z wizytą na „Gali Pary” w Jaworzynie Śląskiej

Tegoroczna „Gala Pary” odbyła się w dniach 07-08.09.2019 w trzech lokalizacjach: w Jaworzynie Śląskiej, w Piotrowicach Świdnickich oraz w Dzierżoniowie, jak co roku, największą atrakcją są czynne parowozy nie tylko z Polski, które stacjonowały przez te dwa dnia w Jaworzynie Śląskiej. W tym roku można było zobaczyć 4 czynne parowozy: TKt48-18 na co dzień stacjonująca w Parowozowni Jaworzyna Śląska, Ol49-69 z Parowozowni Wolsztyn, 213.901 oraz 431.032 oba parowozy z Czech. Dodatkowymi atrakcjami były prezentacje: zabytkowej drezyny M20 z 1958 roku oraz autobusy SA102-002. Organizatorzy nie zapomnieli również o nostalgicznych pociągach retro prowadzone przez parowóz TKt48-18 z Jaworzyny Śląskiej do Świdnicy oraz z Jaworzyny do Strzegomia, jak również można był przejechać się po terenie Muzeum w Jaworzynie również prowadzone przez parowozy na przemian. Najmłodsi milusińscy, też nie mieli co narzekać, bo było dużo różnych gier i zabaw.

Stoisko również swoje miało Stowarzyszenie „Stacja Chrzanów” , organizatorzy rocznicy, 100-lecia Fabloku w Chrzanowie, a myśmy mieli okazję w tej imprezie brać czynny udział, prowadząc pociągi retro Chrzanów-Libiąż-Chrzanów. Wśród banerów Stowarzyszenia można było na jednym z nich zobaczyć nasz parowóz Ty42-24 wraz z wagonami 94A. (PM)

Krótka fotorelacja z „Gali Pary” (autor zdjęć Piotr Mróz)

Liczba komentarzy: 2

  • Samochód „Warszawa” przystosowane podwozie do zestawu kół kolei normalnotorowych,był eksluzywną drezyną dyrektora szczecińskiej DOKP w latach 1956 – 62, garaż pod Sda 3, na stacji Szczecin Gł. Pamiętam gdy pełniłem wtedy służbę na stacji Szczecin Gł. na stanowisku nastawniczego.Dyrektor DOKP wyjeżdżał tym pojazdem na wyjątkowe wizytacje. Lata podane prze zemnie są kojarzone tam z moją służbą.Pozdrawiam.

  • Gdyby nie praca to pojechałbym tam z moją drezyną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *