Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów Pyskowice

Parowozy z Wałbrzycha

W ciągu ostatnich tygodni członkowie TOZKiOS intensywnie pracowali przy transportach taboru znajdującego się na terenie Koksowni Victoria w Wałbrzychu. Na platformach kolejowych przybyły do Pyskowic dwa parowozy: TKp 5161 „Śląsk”, TKh 2873 „Ferrum”, oraz trzyosiowy wagon zbiornikowy służący do przewozu pyłu węglowego. Jak dotąd było to największe wyzwanie dla Towarzystwa, ze względu na ilość taboru do przetransportowania oraz dystans jaki był do pokonania przy każdorazowej naszej wizycie w Wałbrzychu. W/w wyjazdy organizowane były ponad dziesięciokrotnie. Za okazaną pomoc dziękujemy firmom: Mikea z Tych, ZUT „TechKoks” Sp.zo.o. z Wałbrzycha, PUH „Vikol” sp.zo.o. z Wałbrzycha. Dziękujemy również miłośnikom kolei, którzy pomagali w przygotowaniach oraz wpłacali pieniądze by wesprzeć transport finansowo. Poniżej kilka krótkich relacji z ważniejszych wizyt w Wałbrzychu.


Maszyny z Wałbrzycha – część V

Zakończył się ostatni etap transportu taboru z Wałbrzycha – do Pyskowic. Na platformach kolejowych przybył rozebrany na części trzyosiowy wagon zbiornikowy do przewozu pyłu węglowego. Zdjęcia Tomasza Gwiazdowskiego.


Maszyny z Wałbrzycha – część IV

TKp 5161 znajduje się już w Pyskowicach. Parowóz jest rozebrany i stoi obok TKh przybyłego z Wałbrzycha. Na transport z Wałbrzyskiego zakładu oczekuje jeszcze wagon zbiornikowy do przewozu pyłu węglowego, który również niebawem zostanie przywieziony do Pyskowic. Poniżej zdjęcia Grzegorza Radlińskiego.


Maszyny z Wałbrzycha – część III

W piątek załadowany i przygotowany do transportu został TKp 5161. Parowóz podobnie, jak TKh został rozebrany na części i na platformie oraz w węglarce uda się do Pyskowic.
Mamy nadzieję, że już niebawem kolejny parowóz stanie na torach w Pyskowicach. za okazaną pomoc dziękujemy firmie Mikea z Tych, Zakładowi Usług Technicznych „TechKoks” Sp.zo.o. z Wałbrzycha, oraz SMK”S2″ z Poznania. Zdjęcia Grzegorza Radlińskiego.


Maszyny z Wałbrzycha – część II

Za nami już kolejny etap ściągania taboru z Wałbrzycha. W sobotę w skansenie znalazł się TKh2873. Parowóz przybył w częściach jadąc na platformie i węglarce. Na transport czeka jeszcze jedna maszyna oraz wagon. Za okazaną pomoc dziękujemy firmie Mikea z Tych, Zakładowi Usług Technicznych „TechKoks” Sp.zo.o. z Wałbrzycha, oraz Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe „Vikol” sp.zo.o. z Wałbrzycha. Dziękujemy również osobom wspierającym transporty z Wałbrzycha dokonując wpłat na konto. Poniżej kilka fotek z przejazdu transportu Krzysztofa Jakubiny.


Maszyny z Wałbrzycha – część I – start! 😉

Rozpoczęły się przygotowania do transportu dwóch parowozów oraz wagonu z Wałbrzycha. Na transport oczekują tam: TKp 5161, TKh 2873 oraz wagon zbiornikowy do przewozu pyłu węglowego. Maszyny nie mogą pojechać na własnych kołach i zostaną przetransportowane na platformach kolejowych. Niestety wraz z tym transportem wiążą się duże koszty.
Chętnych do pomocy prosimy o wpłacanie wszelkich sum na konto bankowe:
Bank Spółdzielczy w Gliwicach 72 8457 0008 2003 0067 6944 0001
Za każdą pomoc bardzo dziękujemy! Zdjęcia: Krzysztof Jakubina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *